Co je skauting?

 

Junák je nejpočetnější, nábožensky a politicky nezávislá mládežnická organizace v ČR, která má propracovaný, léty prozkoušený výchovný a vzdělávací systém pro deěti a mládež všech věkových kategorií.

 

 

Základní cíle skautingu

  • rozvoj individuálních schopností jednotlivce
  • utváření vlastního postoje vůči svému okolí
  • poznávání přírody a hlavně alternativa pro smysluplně strávený volný čas
  •  

Duchovní rozměr

Jedná se o snahu rozvíjet ducha fair-play, čestnost, schopnost pohotově pomoct těm, kteří ji potřebují, slušnost projevu, ohleduplnost ke starým lidem, kladný vztah k přírodě, atd...


 

Družina

Jsme rozděleni do oddílu, který se dále větví na družiny. V čele každé z nich stojí tzv. rádce (rádkyně) družiny, což je zpravidla nejstarší a nejzkušenější člen oddílu. Výhod, které tento systém má, je hned několik: nově příchozí členové se velice rychle učí od starších, kteří se jim zároveň stávají vzorem; dítě zařazením do družiny snáze zapadne do početnějšího kolektivu; je možné uspořádat družinové výlety, atd. Dalším pozitivem je, že už rádci se vkládá jistá zodpovědnost, se kterou se musí naučit nakládat tak, aby jeho družinka dobře fungovala.

 

Programová náplň

Spektrum činnosti oddílu je velice pestré a zahrnuje letní tábory, výlety, táboření v indiánských stanech, hraní tradičních i netradičních her, výlety za kulturními památkami, ale například i návštěvy kin a divadelních představení a mnoho dalších.

 

Hra jako základní výchovný prostředek

Mezi nedílnou součást skautské činnosti patří hry v jakékoli podobě, pomocí nichž děti rozvíjí logické myšlení a týmovou spolupráci, řeší náhlé problémy, získávají nejrůznější skautské znalosti, učí se v terénu orientovat na mapě a v neposlední řadě se jen tak baví. Hra též slouží jako prostředek, který usnadní integraci nových členů do kolektivu a posléze utváří sociální vztahy mezi dětmi.

 

Dlouhodobá činnost

Často rodiče před letními prázdninami řeší otázku, kam poslat své dítko na tábor. V dnešní době se naskytuje spousta možností, ale ne každá zaručuje kvalitu po všech stránkách. Ale i když se podaří vybrat vhodný tábor, tak nic nezaručuje způsob, jakým bude dítě v úplně novém kolektivu přijato. Skautské oddíly se proto snaží pracovat s dětmi dlouhodobě a pravidelně, což pro ně umožňuje vytvořit přátelské prostředí, které dobře znají a nepřináší jim stresové situace spojené se změnou kolektivu a prostředí. Ve skautingu si člověk sáhne na GPSku, foťák,  učí se dělat reportáže, slaňovat skály, vařit i sjíždět vodu na raftech. Ale to není důležité. Důležité je, co se člověk učí mimochodem přitom – že má cenu se o něco snažit. Že má cenu se zapojit. Že má cenu spolupracovat. Že má cenu být součástí věcí, ne pozorovatelem…

 

Naši vedoucí

Vůdcem oddílu se může stát pouze člověk starší 18 let, který prošel několikastupňovým systémem vzdělávacích kurzů. Na nejnižší úrovni je to čekatelský kurz, pro jehož získání musí být dosaženo věku minimálně 16 let a opravňuje ke spoluvedení oddílu, popřípadě k vedení kratších oddílových akcí. Dalším stupňem je tzv. zdravotnický kurz, který vyžaduje základní praktické a teoretické znalosti v první pomoci. Posledním povinným stupněm je kurz vůdcovský, který je zakončen vůdcovskou zkouškou. Získání vůdcovské zkoušky vyžaduje poměrně hluboké znalosti z následujících oborů: psychologie, metodika výchovy, zdravověda, právo, bezpečnost, účetnictví a ekologie. Poté, co vedoucí splní všechny tyto podmínky a má potvrzení od lékaře pro způsobilost k práci s mládeží, může se stát vůdcem oddílu. Těmito kurzy ovšem systém vzdělávání nekončí, ale existuje možnost, aby se vedoucí dále vzdělával na tzv. lesních školách a dalších kurzech.

 

Zajímavá fakta a čísla

Skauting v ČR                                                    

  • 46 tisíc členů ve 2 131 oddílech                                              
  • přes 23 000 dětí na letních táborech                                        
  • Junáka podporuje 7 000 dobrovolníků                                       

Skauting ve svět

 

  • nepřetržitý růst od roku 1907
  • skautské hnutí existuje v 216 zemích
  • na světě je celkem 40 milionů skautů

 

Ke stažení: